شفافیت مالیاتی

شفافیت مالیاتی مودیان، با استفاده از دستگاه‌های EFD

شفافیت مالیاتی مودیان، با استفاده از دستگاه‌های EFD: امروزه نگرانی جهان برای مسیر رشد مطلوب اقتصاد، افزایش یافته است. اصلاح و هدفمند کردن درآمدهای مالیاتی یکی از روش‌های بهبود و پیشرفت شرایط اقتصادی در کشورهاست. افزایش درآمدهای مالیاتی تنها زمانی با رشد اقتصادی تؤام خواهد شد که اصلاحات عمده مالیاتی در دستور کار سران کشورها قرار گیرد. بهبود شرایط مالیات دهندگان، در نهایت بهبود شرایط اقتصادی یک کشور را در پی خواهد داشت. از این رو در یک اقتصاد پویا، مقامات مالیاتی کشورها به دنبال حمایت از مالیات دهندگان از طرق مختلف هستند.

یکی از مهم‌­ترین مسائلی که در فضای اقتصادی دنیا به ‌عنوان یک پیش‌ فرض وجود دارد، شفافیت اطلاعات است. امروزه همه  اطلاعات و دارایی­ های افراد جامعه، شرکت‌ها، سرمایه‌داران، دولتمردان، فعالان مختلف اقتصادی اعم از تجار و تولیدکنندگان، اطلاعات زمین و مسکن، تولیدات داخل، مقدار و اقلام وارداتی و صادراتی همه و همه باید در اختیار دولت‌ها قرار گیرد تا با این اطلاعات توانایی برنامه‌ریزی اقتصادی را داشته باشند. همچنین این اطلاعات اقتصادی، در اختیار همگان قرار می­ گیرد تا با نگاه به تحولات و تغییرات آن، برنامه‌ریزی کنند. در این فضا است که فعالان اقتصادی اطمینان لازم برای سرمایه‌گذاری را می‌یابند و اقتصاد به سوی پیشرفت گام بر می­ دارد. با این‌ وجود، شفاف سازی اطلاعات در کشور ما دچار چالش­های فراوانی است و بسیاری از اطلاعات اقتصادی مهم حتی در اختیار دولت نیز قرار ندارد. در مطلب پیش­رو، ابتدا تعریف مختصری از دستگاه های تولید رسید الکترونیکی EFD[1]و تجهیزات جدیدی که برای ثبت دقیق اطلاعات مالیاتی به ‌منظور ایجاد شفافیت مالیاتی طراحی‌شده است را مطرح می­ کنیم، سپس ساز و کار فنی این دستگاه­ها را مورد بررسی قرار داده و در پایان راهکارها و استانداردهای GS1 در این حوزه را معرفی خواهیم کرد.

Device Fiscal ها دستگاه ­های حافظه فیزیکی، دستگاه‌­های الکترونیکی مورد استفاده برای کنترل درآمد مالیاتی کشور و شفافیت مالیاتی هستند در حال حاضر به طور گسترده در بسیاری از کشورهای جهان از جمله روسیه، بلغارستان، صربستان، رومانی، لهستان، ارمنستان، گرجستان، کنیا  و غیره استفاده می شود.

دستگاه ­های تولید رسید الکترونیکی که به عنوان دستگاه­ های الکترونیکی مالیاتی (EFDs) شناخته شده ­اند، جایگزین صندوق ­های ثبت الکترونیکی (ECRs[2]) هستند. مدیریت ادعای بازپرداخت (repayment claims) یک مسئله دشوار است و مالیات بر ارزش افزوده، علیرغم موفقیت آن، هنوز شامل چالش­های فراوانی است که از جمله آن میتوان به رشد آهسته پایه مالیاتی، فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات اشاره کرد که در کنار آن، همچنان برخی از معامله گران ثبت شده مالیات بر ارزش افزوده (VAT[3])، مالیات فاکتورهای خود را صادر نمی­کنند.

بنابراین انتظار می­رود که استفاده موثر از EFDها باعث تغییر و تعدیل مالیات بر ارزش افزوده شده و درآمد سیستم­های مالیاتی و در نتیجه آن، درآمدهای دولتی افزایش یابد.

عدم وجود قانونی که حکم به استفاده از ثبت فروش(Sales Registration) را صادرکند، فرصت هایی را برای برخی دستکاری­ ها شامل عدم صدور رسید به مشتری، مخفی کردن عمدی گزارش فروش، ثبت نام نادرست در گزارشات، ادعای کسری غلط از سوی معامله گران و امثالهم ایجاد کرده است.

شفافیت مالیاتی مودیان، با استفاده از دستگاه‌های EFD

شفافیت مالیاتی مودیان، با استفاده از دستگاه‌های EFD

دستگاه‌­های EFD، اساس معرفی یک سیستم جدید ثبت فروش را فراهم می­ کنند که شفاف و قابل اطمینان است و ثبت تمام معاملات مالیاتی را با نتایج زیر، محیا می­سازد :

 • یکسان سازی فرآیند صورتحساب ها و کنترل موثرتر روی آنها
 • افزایش درآمد عمومی
 • بهبود مدیریت منابع انسانی
 • جلوگیری از فرار مالیاتی و تقلب مالیاتی در مورد تمام مالیات های قابل اعمال
 • ایجاد شرایط برابر برای انجام کسب و کار و تنظیم بازار
 • جلوگیری از رقابت ناعادلانه و توسعه سریع اقتصادی
 • کسب اطلاعات بهتر در مورد عملیات تجاری مالیات دهندگان.

معرفی دستگاه ­های EFD به مالیات دهندگان، به عنوان یک روش موثر برای حل مشکل عدم انطباق و افزایش درآمد دولت دیده می­شود. همچنین این دستگاه ­ها دارای حافظه فیزیکی ساخته شده ­اند که نم ی­توانند از طریق تداخل مکانیکی، شیمیایی و الکترومغناطیسی پاک شوند، گزارش­گیری هر 24 ساعت به صورت خودکار انجام می­ شود و اطلاعات مالیاتی را به سیستم اداره امور مالیاتی منتقل می­ کند. این درحالی است که مکانیسم تاریخ آن تغییرناپذیر است. علاوه بر این دستگاه­ ها، صورتحساب / فاکتور fiscal را در شرایطی صادر می ­کنند که منحصرا قابل شناسایی است و می­ تواند به صورت مستقل و پیکربندی شده در شبکه استفاده شود، دارای 48 ساعت پشتیبان­گیری قدرتمند است و می­تواند از باتری خارجی در مناطق بدون برق نیز استفاده کند.

طی سال­های متمادی، یکی از چالش اصلی در مدیریت مالیات بر ارزش افزوده و شفافیت مالیاتی، عمدتا فرار از پرداخت مالیات با عدم صدور صورت حساب­های مالیاتی به ویژه توسط مالیات­ د­هندگان کوچک و متوسط بوده است. معرفی دستگاه­ های EFD به محدود کردن این وضعیت با اتصال به سرور مرکزی اداره امور مالیاتی کمک خواهد کرد. همچنین برای اطمینان بیشتر از انطباق، خریدار تشویق خواهد شد، یک فاکتور مالیاتی که توسط EFD تولید می ­شود را تقاضا کند. چرا که این تنها راهی است که یک معامله مالیاتی ثبت و ضبط خواهد شد.

فاکتور مالیاتی که توسط یک دستگاه EFD تولید می­ شود شامل پارامترهای زیر می باشد:

 • نوع رسید(receipt)
 • نوع معامله(transaction)
 • روش پرداخت
 • نام یا شناسه منحصر به فرد صندوق
 • نام و یا کد واحد از هر کالا یا خدمات ارائه شده
 • قیمت واحد و مقدار هر کالا یا خدمات ارائه شده
 • کل قیمت کالا یا خدمات ارائه شده
 • مالیات هایی که برای صورتحساب و نرخ مالیات قابل اعمال قابل استفاده هستند
 • مبلغ کل قابل پرداخت توسط مشتری
 • TIN [4]مشتری (در صورتی که مشتری یک مالیات دهنده باشد)
 • نام و TIN کسب و کار و شناسایی کسب و کار
 • مکان هایی که معاملات رخ داده است

بنابراین هر رسید مالی با استفاده از امضای منحصربفرد به صورت دیجیتالی امضا می­ شود و به صورت یک کد بارکد 2D ،رمزگذاری  و در محل موردنظر چاپ می­ شود. اداره مالیات می­ تواند به راحتی و به سرعت بررسی کند که آیا رسید صادر شده معتبر و درست است یا خیر.

همچنین بخوانید:

قانون صندوق‌های فروشگاهی باعث شفاف‌سازی اقتصاد می‌شود

[1] Electronic Fiscal Device

[2] Electronic Cash Register

[3] Value Added Tax

[4] Taxpayer Identification Numbers