سیستم لجستیک شرکت مد و فشن NEW LOOK چگونه متحول شد؟

New Look یکی از محبوب‌ترین برندها در انگلستان است که لباس ، کفش و لوازم تزئینی را در بازار اصلی 16 تا 35 ساله فراهم می‌کند. این برند در سال 1969 در یک فروشگاه در شهر سامرست به فروش رسید، از دهه 1990 تا به حال فروش این برند از 200 فروشگاه به 1000 فروشگاه رشد کرده است که رشد سریعی می‌باشد. New Look با افزایش نوآوری خود در محصولاتش لباس‌های مناسب نوجوانان ، لباس‌های مردانه لباس‌های بارداری را نیز تولید کرد و فروشگاه اینترنتی خود را در سال 2007 افتتاح کرد. این شرکت با داشتن بازار خوب در انگلستان  تا سال 2010 به دنبال برداشتن گامی رو به جلو بود تا در بازارهای بین‌المللی نیز جای خود را باز کند.

New Look

تصویر برند NEW LOOK

هدف New Look

آن‌ها برای دستیابی به بازارهای بین‌المللی با حداقل ریسک، سعی در کشف مدل‌های تجاری جدید در عمده‌فروشی و فروشگاه‌های حق امتیازی، داشتند. آن‌ها می‌دانستند که برای موفقیت، باید فرآیندهای خود را با شرکای تجاری تطبیق دهند. Olga Szombathelyi ، مدیر ارشد  New Look، می‌گوید: “هنگامی‌که شما تجارت خود را با شرکای بین‌المللی آغاز می‌کنید ، باید یک روش کار استاندارد – و بارکد استاندارد داشته باشید.”

سه رویکرد متفاوت برند New Look

فروشگاه‌های حق امتیازی

New Look به‌سرعت فهمید که شرکای حق امتیازی خود بر استفاده از شماره جهانی قلم کالای تجاری (GTIN) به عنوان بخشی از قرارداد تأمین‌کننده خود اصرار دارند. آن‌ها دریافتند که GTIN به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند محصولات خود را با شماره‌های منحصر به فرد شناسایی کنند تا با محصولات سایر برندهای موجود که در انبارهای شرکای تجاری، اشتباه گرفته نشوند. برای حل این مشکل New Look  عضو GS1 انگلستان شد و با پیش‌شماره شرکتی خود به محصولاتش کد GTIN تخصیص داد.

پس از یک شروع موفقیت آمیز با 20 شعبه ، تیم در پی گسترش بیشتر بودند و می‌خواستند شعبه‌های بیشتری در کشورهای جدید احداث کنند. اما New Look متوجه شد که روندی که آن‌ها برای تخصیص GTIN استفاده می‌کنند در طولانی مدت پایدار نبودند.برخی از GTIN ها روی چندین محصول اعمال شده بودند که منجر به صدمه زدن به یکپارچگی سوابق موجودی آن‌ها شده بود. سیان مولن ، مدیر توسعه پروژه – بیان می‌کند: “ما محصولاتی داشتیم که اطلاعات آن‌ها به درستی در پایگاه داده ذخیره سازی نشده بود، پس از پیگیری برای حل مشکل به این نتیجه رسیدیم که ما با GTIN های تکراری مشکل داریم. ”

با خراب شدن داده‌های مربوط به سیستم خود ، New Look مجبور شد تا تمامی محصولاتی که GTIN تکراری دارند را شناسایی کند و تمامی آن‌ها را از فروشگاه‌ها جمع‌آوری کند. تیم New Look پس از مشورت با GS1 UK ، سیستم‌های داخلی و روش خود را برای اختصاص GTIN ها به روز کردند. New Look سپس می‌تواند همان روند خود را دنبال کند.

عمده‌فروشی

در ابتدا، تیم عمده‌فروشی روند تخصیص GTIN را طی نکردند. دو شریک عمده‌فروشی که به GTIN نیاز داشتند، Zalando و دیگری فروشندگان آنلاین بودند. این تیم برای جلب رضایت مشتریان جدید خود، روش دیگری را برای کار با هر یک انتخاب کرد.

برند نیولوک

بارکد محلی ZALANDO ( پیش از GS1)

در ابتدا شرکت ZALANDO  به محصولات NEW LOOK، جی تی آی ان (GTIN)هایی با پیش شماره ZALANDO تخصیص می داد که شرکت New Look با برچسب های Zalando یا اطلاعات موجود در آن ها آشنا نبودند بدین ترتیب محصولات با برچسب نادرست وارد می شدند یا به هیچ وجه برچسب نمی خوردند.

محصولات با GTIN های نادرست که توسط انبار New Look قابل شناسایی نبود و با شماره های شناسایی داخلی New look مطابقت نداشت، لیبل گذاری می شدند. و اگر هر محصولی بدون لیبل وارد می شد، نیاز بود تا اطلاعات ZALANDO GTIN را از تیم انبار NEW LOOK درخواست دهد.

این فرایند بسیار وقت گیر ، پرهزینه و در معرض خطای انسانی بسیار بود فرایندی دستی، که  GTIN های Zalando را با محصولات New Look مطابقت می داد. این امر باعث شد تا زلاندو مجدداً محصولات دریافت شده را لیبل گذاری کنند که باعث ایجاد تأخیر در عرضه این محصولات در وب سایت آن ها می شد. آن ها به سرعت فهمیدند که کنترل داده های اصلی محصول امری بسیار حیاتی می باشد.

Olga Szombathelyi  ، مدیر عملیاتی ارشد می گوید: “اگر شما کار خود را به درستی انجام ندهید، شرکای تجاری شما قصد افزایش خرید و فروش با شما را ندارند.” من فکر می کنم این یک اصل است.

با حل مشکلات حق امتیاز ، New Look محصولات خود را با GTIN هایی که با پیش شماره شرکتی خود شروع می شد، شناسایی کرد. اما آنها می دانستند که تغییر روند باید با دقت مدیریت شود.

تمامی شرکای تجاری با یک تاریخ مشخص موافقت کردند تا از آن تاریخ به بعد تمامی محصولات New look با New look GTIN شناسایی شوند و توسط تامین کننده New look لیبل گذاری شوند. مدیریت این فرآیند دشوار بود. هنوز محصولاتی وجود داشت که با GTIN Zalando شناسایی شده بودند، در این مدت new look و zalando با هم همکاری می کردند تا هر کجا که لازم باشد اطلاعات محصولات به روز شود. Zalando سعی در عرضه آنلاین محصولات در سریع ترین زمان ممکن را داشت.

یک خرده فروش آنلاین پیشرو

رویکرد دیگری که برای یک خرده فروش آنلاین پیشرو در نظر گرفته شده بود این بود که تا قبل از حل مشکل new look و تخصیص GTIN های خود به محصولاتش، این خرده فروشی آنلاین به محصولات new look، شماره شناسایی داخلی خود را تخصیص دهد.

تامین کننده های new look راهی به جز لیبل گذاری محصولات با شماره شناسایی مشتریان نداشتند. هر محصولی که  مشتری سفارش می داد، توسط انبار new look لیبل گذاری می شد که فرآیندی دستی بود که هر شماره شناسایی باید با هر محصول چک می شد و انطباق داده می شد که بسیار وقت گیر ، پرهزینه و در معرض خطای انسانی بود.

بعد از تخصیص GTIN New look به محصولات خود، خرده فروش آنلاین یک لیست کامل از داده ها را به new look تحویل داد. تیم new look به هر نوع، رنگ و سایز محصولات GTIN تخصیص دادند سپس این شماره ها در سیستم خرده فروش آنلاین بارگذاری شد. Emily Stow، مدیر عملیاتی بیان می کند:” این انتقال برای هر دو طرف تجاری راحت بود چون همه محصولات از زمان تعیین شده با GTIN های New look لیبل گذاری شده بودند. هر دو طرف تجاری می تواند به راحتی به GTIN ها مراجعه کنند و اطلاعات محصولات را شناسایی کنند.

آموخته های New look

New Look  دریافت، زمانی که همه محصولات از یک تاریخ مشخص با شناسه های جدید شناسایی شوند، بروزرسانی کامل پایگاه داده با سریعترین زمان ممکن بهترین روش است. این امر به روزرسانی فوری کلیه اطلاعات محصول را امکان پذیر کرده و از آن زمان به بعد یک شریک تجاری واحد، مسئول ایجاد داده های اصلی می باشد. NEW LOOK  اکنون داده های اصلی همه محصولات را کنترل می کند و به طور دقیق تمام محصولات را با GTIN لیبل گذاری می کند و این امکان را می دهد تا تمامی محصولات در زنجیره تامین New Look به سمت مشتریان خود به راحتی حرکت کنند.

نتیجه نهایی

استفاده از سیستم GS1 برای شناسایی محصولات New look یک روش بسیار موفقیت آمیز بود که راهی ساده برای شناسایی محصولات را برای آن ها ایجاد کرد.

  • ساده سازی روابط تجاری
  • کاهش میزان نیاز به مطابقت دادن اطلاعات
  • کاهش خطای ورود دستی اطلاعات
  • بهبود انطباق تامین کنندگان New Look
  • بهبود انطباق برای NEW LOOK به عنوان یک تامین کننده، عمده فروش

با وجود شماره های جهانی منحصر به فرد GS1 ، محصولات اکنون به صورت یکپارچه لیبل گذاری و شماره گذاری می شوند. لیبل ها از ابتدا روی محصولات اعمال می شوند و موجب حذف فرآیندهای اضافی در مراکز توزیع می گردند. این امر نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود بلکه باعث کاهش زمان تحویل محصول در برخی موارد تا دو هفته نیز می شود.