مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، موسسه‌ای غیرتجاری و غیرانتفاعی است که به منظور “کمک به تحقیق و پیشرفت امور بازرگانی و صنایع کشور و ایجاد امکانات علمی جهت شماره‌گذاری تولیدات صنعتی، کالاهای تجارتی و خدمات عمومی ” توسط موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی تاسیس گردیده است

تاریخچه

ضرورت بهبود وضعیت تجارت داخلی و خارجی و ایجاد آمادگی برای تجارت الکترونیکی, وزارت بازرگانی را بر آن داشت تا اجرای طرح طبقه‌بندی و شماره‌گذاری کالا در کشور را به طور جدی دنبال نماید. برای این منظور مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به استناد مصوبه شماره 3532 مورخ 28/2/74 ستاد پشتیبانیبرنامهتنظیم بازار، جهت شماره‌گذاری کالاهای کلیه واحدهای تولیدی و بازرگانی کشور توسط موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی تأسیس گردید و به عضویت مؤسسه شماره‌گذاری بین المللی GS 1درآ مد . GS 1 مؤسسه‌ای است که بیش از یکصد مرکز شمارهگذاری را در سراسر جهان از نظر سیستمی و راهبردی پشتیبانی می نماید.

با توجه به محدودیت‌های سیستم شماره‌گذاری ، و ضرورت ایجاد بستر توسعه تجارت الکترونیکی در کشور، مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران از سال 1384 سیستم کدینگ ملی کالا را با هدف پشتیبانی زنجیره تامین اقلام و تسهیل ارتباط بین دولت، عرضه‌کنندگان و خریداران در کشور راه‌اندازی کرد.

مأموریت

توسعه سیستم شماره‌گذاری و استفاده از فن‌آوری بارکد, تجارت الکترونیکی در بخش‌های مختلف بازار, با لحاظ استانداردهای بین‌المللی و توجه به نیازهای صنایع مختلف از اهم اهداف و ماموریت های مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران در بخش GS1 می‌باشد. برای رسیدن به اهداف فوق, اقدامات زیر در دستور کار مرکز قرار گرفته است:

ـ تدوام و گسترش همکاری با مشترکین نظام شماره‌گذاری
ـ تهیه و تنظیم بروشورهای اطلاعاتی
– شرکت در نمایشگاه های تخصصی
ـ برگزاری سمینارهای عمومی و تخصصی
ـ همکاری در جهت توسعه کاربری بارکد در سیستم‌های مختلف و بخش‌های صنعت

مدیرعامل مرکز: دکتر محمد رضا یاورزاده

برای مشاهده چارت سازمانی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.