ثبت و تخصیص کد مکان (GLN) توسط مرکز GS1‌ ایران

  بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان دریافت کد مکان (GLN) می‏ رساند این مرکز از تاریخ ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ آمادگی ارائه خدمات مربوط به دریافت کد GLN را دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۹۳۷۵۲۵  تماس حاصل فرمایید.

58752

کد مکان چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود؟

در بسیاری از موارد، به‌منظور مدیریت بهتر زنجیره‌های تأمین و تقاضا، لازم است مکان فیزیکی طرفین تجاری، موقعیت محموله‌ها در مسیر حمل‌ونقل، آدرس فایل‌ها در فضای مجازی یا محل قرارگیری محصولات در قفسه‌های انبار، شناسایی شده و در سیستم‌های اطلاعاتی ثبت و اطلاع‌رسانی شود. در سیستم‌های مبتنی بر استانداردهای GS1، این کار به کمک یکی از مهمترین کلیدهای شناسایی GS1 به‌ نام شماره جهانی مکان ([۱]GLN) انجام می‌شود. در واقع از کدهای GLN برای شناسایی هر نوع از موقعیت‌های مختلف در زنجیره تأمین (موقعیت‌های فیزیکی، دیجیتالی، عملیاتی یا حقوقی) که لازم است به‌صورت یکتا  در سراسر دنیا شناسایی شوند، استفاده می‌شود.

یکی از مهمترین قابلیت‌های کد GLN این است که فرقی ندارد بزرگی سازمان یا پیچیدگی سیستم‌های کاری شما چقدر باشد. اگر شما مالک یک کارگاه تولیدی کوچک یا یک مغازه زیرپله‌ای هستید که هنوز از سیستم‌های آی‌تی استفاده نکرده‌اید یا اگر سازمانی با صدها شعبه در ایران و سراسر دنیا را مدیریت می‌کنید که با چندین سیستم رایانه‌ای مختلف در ارتباط است، می‌توانید با استفاده از کدهای GLN، فرایندهای مختلف در ارتباطات تجاری خود مانند کنترل موجودی، ارسال و دریافت بار، حمل‌ونقل و لجستیک، ارتباط با تأمین‌کنندگان مواد اولیه و … را بهتر و ساده‌تر و دقیق‌تر مدیریت کنید.

کدام سازمان مسئول تخصیص کدهای GLN است؟

توصیه سازمان جهانی GS1 این است که کلیدهای شناسایی مانند GLN توسط سازمان مالک موقعیت فیزیکی، مالک آدرس دیجیتالی، مالک فرایند عملیاتی یا مالک شخصیت حقوقی تخصیص داده شوند. یعنی در واقع بهتر است این کدها در منبع یا منشأ تخصیص داده شوند که البته در برخی موارد، منظور از مالک یا منبع، ممکن است سازمان یا فردی باشد که یک مکان را اجاره کرده است یا شرکتی که حمل و نقل بار به آن مکان را انجام می‌دهد یا شرکتی که مسئولیت نگهبانی از یک مکان را برعهده دارد و نظایر آن.

از کجا باید کد GLN بگیرم یا چگونه می‌توانم کد GLN ایجاد کنم؟

سازمان متقاضی کدهای GLN باید به نماینده GS1 در کشور خود مراجعه نماید و یک پیش‌شماره شرکتی جهانی ([۲]GCP) دریافت نماید تا با استفاده از آن بتواند مکان‌های فیزیکی و دیجیتالی و همچنین فرایندها و شخصیت حقوقی خود را به کمک کدهای GLN کدگذاری کند.

مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران (GS1 Iran) به عنوان نماینده انحصاری سازمان جهانی GS1‌ در ایران مسئول ارائه پیش‌شماره‌های شرکتی بین‌المللی است. شما با مراجعه به مرکز GS1‌ ایران یا تماس با این مرکز از طریق شماره ۸۸۹۳۷۵۲۵ می‌توانید راهنمایی‌های لازم برای دریافت پیش‌شماره شرکتی و ایجاد و مدیریت کدهای GLN را دریافت نمایید.

[۱] Global Location Number

[2] GS1 Company Prefix