ضرورت بهبود وضعیت تجارت داخلی و خارجی و ایجاد آمادگی برای تجارت الکترونیکی, وزارت بازرگانی را بر آن داشت تا اجرای طرح طبقه‌بندی و شماره‌گذاری کالا در کشور را به طور جدی دنبال نماید. برای این منظور مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به استناد مصوبه شماره 3532 مورخ 28/2/74 ستاد پشتیبانی برنامه تنظیم بازار، جهت شماره‌گذاری کالاهای کلیه واحدهای تولیدی و بازرگانی کشور توسط موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی تأسیس گردید و به عضویت مؤسسه شماره‌گذاری بین المللی GS 1درآمد . GS1 مؤسسه‌ای است که بیش از یکصد مرکز شماره گذاری را در سراسر جهان از نظر سیستمی و راهبردی پشتیبانی می نماید.
با توجه به محدودیت‌های سیستم شماره‌گذاری ، و ضرورت ایجاد بستر توسعه تجارت الکترونیکی در کشور، مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران از سال 1384 سیستم کدینگ ملی کالا را با هدف پشتیبانی زنجیره تامین اقلام و تسهیل ارتباط بین دولت، عرضه‌کنندگان و خریداران در کشور راه‌اندازی کرد.

مأموریت

توسعه سیستم شماره‌گذاری و استفاده از فن‌آوری بارکد, تجارت الکترونیکی در بخش‌های مختلف بازار, با لحاظ استانداردهای بین‌المللی و توجه به نیازهای صنایع مختلف از اهم اهداف و ماموریت های مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران در بخش GS1 می‌باشد. برای رسیدن به اهداف فوق, اقدامات زیر در دستور کار مرکز قرار گرفته است:

  • تدوام و گسترش همکاری با مشترکین نظام شماره‌گذاری
  •  تهیه و تنظیم بروشورهای اطلاعاتی
  •  شرکت در نمایشگاه های تخصصی
  •  برگزاری سمینارهای عمومی و تخصصی
  •  همکاری در جهت توسعه کاربری بارکد در سیستم‌های مختلف و بخش‌های صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.