1  گرفتن یک پیش‌شماره شرکتی GS1

ابتدا باید امتیاز استفاده از یک پیش‌شماره شرکتی GS1 را برای خود بگیرید. این کار با مراجعه به یکی از نمایندگی های مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ممکن است. فهرست و نشانی نمایندگیها در آدرس اینترنتی زیر قرار دارد:

https://irancode.ir/CMS/Colleagues/Colleagues

2  دادن شماره به هر نوع از کالاها

شماره‌ی شناسایی 13رقمی کالا (GTIN) به هر نوع از کالاهای خود تخصیص دهید. برای این کار نیز  نمایندگی های مرکز ملی شماره‌گذاری در خدمت شما هستند.

3  انتخاب روش چاپ

روش مناسب برای چاپ کدمیله‌ای (بارکد) انتخاب کنید. نکته مهم این است که روش‌های چاپ قدیمی ممکن است منجر به ناخوانا شدن بارکد در هنگام عملیات اسکن شوند.

4  تعیین محیط اسکن و خواندن بارکدها

محیطی که در آنجا کدمیله‌ای اسکن می شود را معین کنید. اغلب در محیط فروشگاه‌های خرده‌فروشی یا انبارهای پخش اسکن انجام می شود.

5  انتخاب نوع بارکد

یک گونه از کدمیله‌ای (بارکد) را برای استفاده انتخاب کنید. در فروشگاه‌های خرده‌فروشی سراسر دنیا تنها بارکد استاندارد، EAN/UPC است.

6  تعیین اندازه بارکد و پیش‌بینی محل آن در طرح بسته‌بندی

اندازه کدمیله‌ای را مشخص نمایید. یک بارکد مخصوص کالای تجاری با EAN-13، باید ارتفاع 22 میلیمتر و پهنای کل 38 میلیمتر داشته باشد. اندازه‌ی مجاز حداقل 80  و حداکثر 200 درصد مقدار فوق است. این اندازه با احتساب فضای خالی (Quiet Zone) الزامی دو طرف بارکد  است.

7  تعیین قالب و فرمت شماره‌های زیر بارکد

متن نوشته در کدمیله‌ای را قالب‌دهی کنید. شماره‌های زیر بارکد که افراد بتوانند بخوانند باید خوانا بوده و به‌درستی با فونت انگلیسی درج شود.

8  تعیین رنگ مناسب برای میله‌ها و زمینه بارکد

رنگ زمینه (روشن) و رنگ میله‌های کدمیله‌ای (تیره) را تعیین کنید. بهترین رنگ برای زمینه، سفید و بهترین رنگ برای میله‌ها سیاه است. این رنگ باید به گونه‌ای انتخاب شود که در چاپ فقط از یک مخزن رنگ و در یکبار چاپ آن انجام گردد نه از ترکیب چهار رنگ.

9  تعیین محل قرارگرفتن بارکد بر روی بسته‌بندی کالا

محل قرارگرفتن کدمیله‌ای بر روی کالا را مشخص نمایید. محل قرارگرفتن معمولا در قسمت پشت محصول و گوشه سمت راست و پایین است. نباید نزدیک لبه‌های بسته‌بندی باشد. نباید روی درزها باشد. نباید قسمتی از بسته‌بندی روی بارکد را بپوشاند.

10  کنترل مستمر بارکدها و نظارت بر حفظ کیفیت چاپ آنها 

برنامه‌ای را برای کنترل درستی و دقت کدمیله‌ای برقرار کنید. برای هر بارکدی که چاپ می‌شود، قبل از چاپ انبوه نمونه‌هایی را با دستگاه بارکدسنج بررسی کنید. خدمات سنجش و صحه‌گذاری بارکد توسط مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ارائه می شود.

 

پس از آن‌که بارکد محصولات خود را دریافت کردید، می‌توانید از راهنمای «بایدها و نبایدهای چاپ بارکد بر روی محصولات» استفاده کنید.