سازمان جهانی GS1 برای تخصیص و مدیریت شناسه های GLN سند استاندارد ارائه کرده است.

 ➡    دریافت جدیدترین نسخه مستند قوانین تخصیص شماره جهانی موقعیت (GLN) به زبان انگلیسی

➡    دریافت جدیدترین نسخه مستند قوانین تخصیص شماره جهانی موقعیت (GLN) به زبان فارسی

شماره جهانی مکان – Global Location Number

در بسياري از موارد به‌منظور مديريت بهتر زنجيره‌هاي تأمين و تقاضا، لازم است مكان فيزيكي طرفين تجاري، موقعيت محموله‌ها در مسير حمل‌ونقل، آدرس فايل‌ها در فضاي مجازي، محل قرارگيري محصولات در قفسه‌هاي انبار يا موارد ديگري نظير آن، شناسايي شده و در سيستم‌هاي اطلاعاتي، ثبت و اطلاع‌رساني شود. در سيستم‌هاي مبتني بر استانداردهاي GS1، اين كار به كمك يكي از مهمترين كليدهاي شناسايي GS1 به‌ نام شماره جهاني مكان (Global Location Number) يا به اختصار GLN انجام مي‌شود. به زبان ساده‌تر، شماره جهاني مكان (GLN)، شناسه‌اي 13 رقمي است كه براي شناسايي هر نوع از موقعيت‌هاي مختلف در زنجيره تأمين (موقعيت‌هاي فيزيكي، ديجيتالي، عملياتي يا حقوقي) كه لازم است به‌صورت يكتا در سراسر دنيا شناسايي شوند، استفاده مي‌شود.

يكي از مهمترين قابليت‌هاي كد GLN اين است كه فرقي ندارد بزرگي سازمان يا پيچيدگي سيستم‌هاي كاري شما چقدر باشد. اگر شما مالك يك كارگاه توليدي كوچك يا يك مغازه زيرپله‌اي هستيد كه هنوز از سيستم‌هاي IT استفاده نكرده‌ايد يا اگر سازماني با صدها شعبه در ايران و سراسر دنيا را مديريت مي‌كنيد كه با چندين سيستم رايانه‌اي مختلف در ارتباط است، مي‌توانيد با استفاده از كدهاي GLN، فرايندهاي مختلف در ارتباطات تجاري خود مانند كنترل موجودي، ارسال و دريافت بار، حمل‌ونقل و لجستيك، ارتباط با تأمين‌كنندگان مواد اوليه و … را بهتر و ساده‌تر و دقيق‌تر مديريت كنيد.

هر شركت پس از اينكه به عضويت مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران (GS1 Iran) درآمد و كد عضويت خود را دريافت كرد، مي‌تواند براي ماهيت حقوقي و همچنين مكان‌هاي فيزيكي خود مانند دفاتر فروش، انبار‌ها و نظاير آن، كد GLN دريافت نمايد.

استفاده از شناسه‌هاي GLN در فرايندهاي كاري و نرم‌افزارهاي جامع سازماني، مزاياي زير را به همراه دارد:

  1.  كد GLN به‌عنوان يك استاندارد بين‌المللي در سرتاسر دنيا شناخته و پذيرفته شده است و بسيار راحت مي‌توان با استفاده از آن، موقعيت‌هاي مكاني را با ديگر شركت‌هاي بين‌المللي به اشتراك گذاشت.
  2. با استفاده كدهاي GLN، هر شركت مي‌تواند تمامي مكان‌هاي خود را در سطح ملي يا بين‌المللي به صورت يكتا و يكپارچه شناسايي كرده و تحت كنترل خود درآورد.
  3.  كد GLN در سرتاسر دنيا منحصر بفرد است و قابليت استعلام از سايت جهاني GS1 را دارد.
  4. با به‌كارگيري كد‌ GLN در سيستم‌هاي اطلاعاتي سازمان‌ها و شركت‌ها، بخش مهمي از بستر رديابي و رهگيري در فرآيند‌هاي داخلي، بين سازماني و بين‌المللي فراهم مي‌شود.
  5. اين كد، مانند كدپستي و كد اقتصادي در سطح بين‌المللي عمل مي‌كند و اعتبار جهاني دارد.

 /پایان مطلب/