سازمان جهانی GS1 برای تخصیص و مدیریت شناسه های GLN سند استاندارد ارائه کرده است.

 ➡    دریافت جدیدترین نسخه مستند قوانین تخصیص شماره جهانی موقعیت (GLN) به زبان انگلیسی

➡    دریافت جدیدترین نسخه مستند قوانین تخصیص شماره جهانی موقعیت (GLN) به زبان فارسی

شماره جهانی مکان – Global Location Number

در بسیاری از موارد به‌منظور مدیریت بهتر زنجیره‌های تأمین و تقاضا، لازم است مکان فیزیکی طرفین تجاری، موقعیت محموله‌ها در مسیر حمل‌ونقل، آدرس فایل‌ها در فضای مجازی، محل قرارگیری محصولات در قفسه‌های انبار یا موارد دیگری نظیر آن، شناسایی شده و در سیستم‌های اطلاعاتی، ثبت و اطلاع‌رسانی شود. در سیستم‌های مبتنی بر استانداردهای GS1، این کار به کمک یکی از مهمترین کلیدهای شناسایی GS1 به‌ نام شماره جهانی مکان (Global Location Number) یا به اختصار GLN انجام می‌شود. به زبان ساده‌تر، شماره جهانی مکان (GLN)، شناسه‌ای 13 رقمی است که برای شناسایی هر نوع از موقعیت‌های مختلف در زنجیره تأمین (موقعیت‌های فیزیکی، دیجیتالی، عملیاتی یا حقوقی) که لازم است به‌صورت یکتا در سراسر دنیا شناسایی شوند، استفاده می‌شود.

یکی از مهمترین قابلیت‌های کد GLN این است که فرقی ندارد بزرگی سازمان یا پیچیدگی سیستم‌های کاری شما چقدر باشد. اگر شما مالک یک کارگاه تولیدی کوچک یا یک مغازه زیرپله‌ای هستید که هنوز از سیستم‌های IT استفاده نکرده‌اید یا اگر سازمانی با صدها شعبه در ایران و سراسر دنیا را مدیریت می‌کنید که با چندین سیستم رایانه‌ای مختلف در ارتباط است، می‌توانید با استفاده از کدهای GLN، فرایندهای مختلف در ارتباطات تجاری خود مانند کنترل موجودی، ارسال و دریافت بار، حمل‌ونقل و لجستیک، ارتباط با تأمین‌کنندگان مواد اولیه و … را بهتر و ساده‌تر و دقیق‌تر مدیریت کنید.

هر شرکت پس از اینکه به عضویت مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران (GS1 Iran) درآمد و کد عضویت خود را دریافت کرد، می‌تواند برای ماهیت حقوقی و همچنین مکان‌های فیزیکی خود مانند دفاتر فروش، انبار‌ها و نظایر آن، کد GLN دریافت نماید.

استفاده از شناسه‌های GLN در فرایندهای کاری و نرم‌افزارهای جامع سازمانی، مزایای زیر را به همراه دارد:

  1.  کد GLN به‌عنوان یک استاندارد بین‌المللی در سرتاسر دنیا شناخته و پذیرفته شده است و بسیار راحت می‌توان با استفاده از آن، موقعیت‌های مکانی را با دیگر شرکت‌های بین‌المللی به اشتراک گذاشت.
  2. با استفاده کدهای GLN، هر شرکت می‌تواند تمامی مکان‌های خود را در سطح ملی یا بین‌المللی به صورت یکتا و یکپارچه شناسایی کرده و تحت کنترل خود درآورد.
  3.  کد GLN در سرتاسر دنیا منحصر بفرد است و قابلیت استعلام از سایت جهانی GS1 را دارد.
  4. با به‌کارگیری کد‌ GLN در سیستم‌های اطلاعاتی سازمان‌ها و شرکت‌ها، بخش مهمی از بستر ردیابی و رهگیری در فرآیند‌های داخلی، بین سازمانی و بین‌المللی فراهم می‌شود.
  5. این کد، مانند کدپستی و کد اقتصادی در سطح بین‌المللی عمل می‌کند و اعتبار جهانی دارد.

 /پایان مطلب/