Food service یا همان خدمات غذایی، صنعتی است که مربوط به تهیه، حمل یا فروش مواد غذایی آماده به رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و مراکز اقامتی است. هرساله چندین هزار میلیارد دلار، صرف هزینه‌های این صنعت شده و آن را به عرصه‌ای بسیار رقابتی کرده است. مسئولیت این صنعت بر عهده سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌هایی است که مسئولیت تهیه وعده‌های غذایی در خارج از خانه را دارند. این بازار گسترده شامل، تمام تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و اپراتورهایی است که همه آن‌ها وظیفه شفافیت، افزایش بهره‌وری و سلامت مواد غذایی است.

امروزه با افزایش تقاضای مصرف‌کننده برای اطلاعات راجع به مواد غذایی و منابع آن‌ها، با چالش‌های جدیدی مواجه شده است.

خدمات غذایی دارای یکی از پیچیده‌ترین و پویاترین زنجیره‌های تأمین بوده و بسیار مشتری محور است.

GS1 این فرصت را به اعضای این زنجیره می‌دهد تا با به‌کارگیری استانداردها، به زبانی مشترک دست یابند و با به اشتراک‌گذاری اطلاعات صحیح، امکان برقراری ارتباطی مؤثر بین آن‌ها را فراهم کند. از  مهم‌ترین خدماتی که این استانداردها برای خدمات غذایی فراهم می‌کند، ایجاد قابلیت ردیابی محصولات از ابتدای زنجیره تأمین تا انتهای آن مانند نقاط فروش است. علاوه بر آن ، مصرف‌کننده با دریافت اطلاعات دقیق از محصول و امکان ردیابی کامل آن، به محصولات غذایی سالم‌تر دسترسی پیدا می‌کند.

GS1 با ایجاد بسترهای مناسب، این امکان را به مشتریان می‌دهد تا محصولات، مطابق با درخواست آن‌ها  در زمان و مکان درست، به دستشان برسد. از دیگر درخواست‌های اعضای زنجیره تأمین خدمات غذایی، بررسی اصالت، سلامت و کیفیت مواد مورداستفاده در آن است که GS1  با ارائه راهکارهایی آن‌ها را میسر ساخته است.

هنگامی‌که تمام شرکای تجاری یک زنجیره تأمین با زبانی مشترک و متناسب با کسب‌وکارشان تلاش کنند، کارشان ایمن و مؤثر خواهد بود و می‌توانند با پیش‌بینی آینده، مسیر آن را نیز هموار سازند.