استانداردهای GS1 در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی  

خلاصه

برای اینکه بدانید استانداردهای لوازم آرایشی و بهداشتی GS1 چه کاربردی دارند به شما پیشنهاد می‌شود این مقاله جذاب و کاربردی را از دست ندهید. استانداردهای GS1 از برندهای آرایشی و بهداشتی پشتیبانی می‌کند تا مسیرهای عرضه خود را سریع، آسان و مقرون به‌صرفه‌ از طریق ایجاد یک فرایند تجاری مشترک و یک زنجیره تأمین پویا رشد دهد.

سازمان GS1 می‌داند صنعت آرایشی و بهداشتی  به‌طور مداوم در حال تغییر و تحول است و همواره با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود، به‌ویژه که خرده‌فروشی آنلاین جهانی در حال رشد است.

کالاهایی که در یک نقطه فروش از یک فروشگاه خرده‌فروشی اسکن می‌شوند، دارای بارکدی هستند که به‌راحتی و سریع می‌توان به وسیله شماره آن‌ها را شناسایی نمود. با استفاده از شماره بارکد، نام ومشخصات کالا از بانک اطلاعاتی برای چاپ روی رول اسکنر گرفته می‌شود. شماره قلم کالا همچنین یک پیش‌نیاز برای اطمینان حاصل کردن از آمار فروش قابل‌اعتماد برای استفاده در تصمیم‌گیری‌های خرید و تخصیص فضای قفسه است.

بسیاری از  نمایندگی‌های سازمان GS1 در سراسر جهان فعالانه در بخش‌های مختلف خرده‌فروشی فعالیت می‌کنند. ایده‌های زیادی برای به اشتراک گذاشتن از سازمان‌های عضو GS1 وجود دارد.

معرفی استاندارد ردیابی GS1

  • شناسایی: استانداردهای GS1 برای تشخیص منحصربه‌فرد تمامی محصولات (اقلام تجاری)، واحدهای لجستیکی، مکان‌ها، دارایی‌ها و برقراری ارتباطات در سراسر زنجیره تأمین از تولیدکننده تا مصرف‌کننده استفاده می‌شود. (GLN,SSCC,GTIN)
  • ضبط اطلاعات: حامل‌های داده GS1 به خرده‌فروشی‌ها کمک می‌کنند تا مقادیر مختلفی از داده‌های محصول شامل GTIN، اطلاعات Batch/Lot و تاریخ انقضا را نگهداری کنند. (بارکدهای P.C، GS1 DataBar،ITF-14،GS1-128،GS1 DataMatrix، RFID در این زمینه تأثیرگذار هستند.)
  • به اشتراک‌گذاری اطلاعات: با استفاده از استانداردهای GS1 به‌عنوان زبان مشترک کسب‌وکار، شرکای تجاری می‌توانند به‌صورت یکپارچه اطلاعات را برای همگام‌سازی داده‌ها، تبادل داده‌های معاملات و رویدادهای فیزیکی مربوط به کالاهایی که از طریق زنجیره تأمین پشتیبانی می‌شود، به اشتراک بگذارند. (GDSN,EDI,EPCIS)

راهکار ردیابی GS1، ابزاری قدرتمند به‌منظور پیاده‌سازی ردیابی محصولات آرایشی و بهداشتی در زنجیره‌تامین صنایع آرایشی و بهداشتی مبتنی بر استانداردهای سیستم GS1 است.

استاندارد جهانی ردیابی GS1 (GTS) فرآیند کاری ردیابی و حداقل نیازمندی‌های مدیریت داده برای تمامی سیستم‌های ردیابی  مستقل از تکنولوژی را تعریف می‌کند. این استاندارد شرکت‌ها را قادر به پیاده‌سازی ردیابی و رهگیری محصولات در جریان جابجایی این محصولات بین شرکت‌ها می‌نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

www.gs1.org/traceability

در تصویر ارائه شده در صفحه بعد جریان فیزیکی و اطلاعاتی مربوط به سیستم ردیابی جهت کسب اطلاعات بیشتر ترسیم شده است.

کلیدهای شناسایی GS1

شناسه SSCC: این شناسه، کلید شناسایی GS1 برای یک قلم کالای تجاری است که برای اهداف حمل‌و‌نقل و/یا انبارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به مدیریت حمل‌و‌نقل و انبارداری در زنجیره‌تامین کمک می‌کند.

شناسه GTIN: (شماره جهانی قلم‌کالای تجاری): این شناسه به  خودکارسازی فرآیندهای تجاری نظیر خرید و فروش کمک می‌کند. GTIN ها به هر قلم‌کالای تجاری (محصول یا خدمت) که نیاز است تا در هر نقطه از زنجیره‌تامین قیمت‌گذاری شود، سفارش داده شود و یا برای آن فاکتور صادر شود، تخصیص داده می‌شود.

شناسه GLN: (شماره جهانی مکان): این کلید شناسایی GS1 به‌منظور شناسایی مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شناسه به منظور شناسایی مکان‌های فیزیکی و نهادهای قانونی در مواردی که نیاز است تا برای ارتقای ارتباطات در زنجیره‌تامین بازیابی اطلاعات ازپیش تعریف شده صورت گیرد، بکار می‌رود.

کلیدهای شناسایی مورد استفاده در پیاده سازی پروژه ردیابی داخلی و خارجی شامل موارد ذیل می باشد:

  • شناسایی محل فروش لوازم آرایشی و بهداشتی با استفاده از شماره جهانی مکان(GLN)
  • شناسایی محصولات بهداشتی و آرایشی با استفاده از شماره جهانی قلم کالای جهانی (GTIN)
  • شناسایی واحدهای لجستیکی با استفاده از کد سریال بسته (SSCC)
  • انتقال الکترونیکی اطلاعات در شبکه جهانی همگام سازی داده و تایید صحت محصولات به صورت بین‌المللی (GDSN)

معرفی چالش ها

از آنجایی که صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی به نوعی با سلامت و بهداشت عمومی مصرف کنندگان در ارتباط است، همواره به دنبال راهکارهایی نوین جهت‌افزایش ایمنی و اطمینان از رعایت بهداشت در ساخت و نحوه توزیع این دسته از محصولات در بازار جهانی است.

کشور ما یکی از رکورداران مصرف لوازم آرایشی در جهان است که بخش عمده اینگونه لوازم نیز به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و آثار زیان بارتری نیز از خود برجای می‌گذارد. از سوی دیگر روند منحنی مصرف این‌گونه محصولات در کشور به دلیل ضعف در تولیدات داخلی، به سوی محصولات خارجی سوق یافته و در این میان، بسیاری از کالاهای عرضه شده، ضمن این که از مجاری غیررسمی (قاچاق) تأمین می‌شوند، به دلیل تقلبی بودن، مخاطرات بهداشتی زیادی را بر جامعه تحمیل می‌کنند که خود بار هزینه را در پیش‌گیری و مقابله با قاچاق در جامعه دوچندان می­‌کند.

برای بهبود قابلیت ردبابی در این صنعت مهم، شرکت­ها از اسکن محصولات و اتصال داده‌­ها به رویدادهای رهگیری مهم بهره­‌گیری می‌­کنند. براساس ماده ۱۱ قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، لازم است تا مشخصات نام فرآورده، شماره پروانه ساخت و سری ساخت، حجم یا وزن خالص، تاریخ تولید و انقضاء ترکیبات مواد تشکیل‌دهنده، نشانی، کارخانه تولیدکننده و شرایط نگهداری روی بسته‌بندی اقلام ساخت داخل به صورت فارسی، خوانا و مشخص نوشته شده باشد. مطابق این قانون، استفاده از استانداردهای ‌GS1 در صنعت مواد غذایی تازه، اعتماد مصرف‌کنندگان و امنیت مواد غذایی را به‌وجود می‌آورد.

مزیت ها

استانداردهای لوازم‌ آرایشی و بهداشتی GS1 ایمنی را افزایش داده و با اطمینان از رعایت بهداشت در ساخت و توزیع محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار جهان به ویژه اروپا سخن می‌گوید و سطح بیشتری از بهداشت عمومی را در اختیار مصرف کنندگان اروپایی قرار داده‌است. استانداردهای لوازم آرایشی و بهداشتی GS1  از سال 2013 در اروپا در حال اجرا هستند. تعهدات جدید مرتبط با این آیین نامه آرایشی و بهداشتی چالشی است که شرکت های این حوزه با آن روبرو هستند. برای انجام این کار ، تعدادی از ذی‌نفعان اقتصادی به منظور توسعه استانداردها، به بهینه سازی روش ساخت و پیروی از آن‌ها روی آورده‌اند.

ما در GS1 ایران به شما کمک می‌کنیم تا از مزایای این استانداردها استفاده کنید. از تهیه تصویر بارکد مناسب برای محصولات خود گرفته تا حفاظت برند شما از طریق اطلاعات مورد اعتماد محصول؛ از ارائه مشاوره در مورد تصاویر و استانداردسازی تصاویر دیجیتال تا مشخص کردن نحوه شناسایی شناسه‌های منحصربه‌فرد در فضاهای خرده‌فروشی آنلاین و آفلاین در سراسر جهان.