اگر بارکد را بصورت آنلاین جستجو کرده باشید، ممکن است با وب سایت هایی روبرو شوید که بارکد را با نرخ ارزان قیمت به شما ارائه می دهند. این اپراتورها بخشی از شبکه GS1 نبوده و مجاز به فروش شماره GS1 نیستند. منحصر به فرد بودن بارکدهای غیر GS1 را نمی‌توان تضمین کرد.

شماره جهانی مکان یا GLN ، یک کد منحصر به فرد در سطح جهان است که توسط مرکز GS1 هر کشور، به اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در صنعت بهداشت و درمان آن کشور، اختصاص داده می شود. شناسه GLN برای انجام فعالیت‌هایی نظیر ارسال و دریافت کالا یا اسناد تجاری و مالی و … الزامی بوده و مهمترین کاربرد آن، شناسایی هویت سایر فعالان در سیستم‌های اطلاعاتی زنجیره تأمین و همچنین شناسایی انواع مکان‌ها و موقعیت‌های فیزیکی مرتبط با آن‌ها است.
هر شرکت پس از اینکه به عضویت مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران GS1 Iran درآمده و کد عضویت خود را دریافت می‌کند، می‌تواند برای ماهیت حقوقی و همچنین مکان‌های فیزیکی خود مانند دفاتر فروش، انبارها و نظایر آن، کد GLN دریافت نماید. برای اطلاعات بیشتر یا برای دریافت کد GLN خود، با مرکز ملی شمار ه‌گذاری کالا و خدمات ایران GS1 Iran تماس بگیرید.

شماره جهانی کالای تجاری یاGTIN ، یک کد منحصر به‌فرد در سطح جهان است که توسط نماینده GS1 در هر کشور، به اقلام تجاری مانند داروها، لوازم بهداشتی، تجهیزات پزشکی و … اختصاص داده می شود. شناسه GTIN برای ورود محصولات به بازار و تجاری سازی آ نها الزامی بوده و مهمترین کاربرد آن، شناسایی اقلام در سیستم های اطلاعاتی زنجیره تأمین و صندوق های مکانیزه فروش POS است. به این شکل که کد GTIN هر کالا، به صورت نماد بارکد، روی محصول نصب یا چاپ شده و در نقطه فروش، با استفاده از دستگاه های بارکدخوان اسکن می شود تا سرعت و دقت در عملیات فروش افزایش پیدا کند.

وجود بارکدهای منحصر به فرد جهت متمایز کردن محصولات قابل فروش ضروری به نظر می رسد. تبدیل اعداد به بارکد خوانا، نیاز به استاندارد مشخصی دارد. در حال حاضر در دنیا چند استاندارد برای تولید و استفاده از بارکد وجود دارد که معتبرترین آنها استاندارد EAN/UCC است که103 کشور در دنیا از آن تبعیت می کنند و حدود 90 درصد تجارت دنیا را پوشش می دهد.
EAN در ایران به علت ضرورتی که بنا به توسعه صدور کالاهای غیرنفتی ایران به بازارهای جهانی به وجود آمد. در سال 1374 سازمانی با عنوان “مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات” زیر نظر موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تاسیس شد و پس از انجام مطالعات لازم با انتخاب استاندارد EAN/UCC کشور ما به عضویت موسسه بین المللی EAN International درآمد.

کد محصول جهانی (UPC) نامی است که به بارکد استاندارد استفاده شده در محصولات فروخته شده در آمریکای شمالی داده می شود. این عدد را نشان می دهد – یا GTIN – شما در زیر بارکد مشاهده می کنید. این روزها کاملاً با بارکد EAN که در همه جای دنیا استفاده می شود ، سازگار است. بنابراین اگر از یک خرده فروش یا بازارچه بخواهید UPC بخواهید ، آنها واقعاً GTIN یا بارکد را برای محصول خود درخواست می کنند ، که هنگام ورود به GS1 UK می توانید ایجاد کنید.

GS1 یک سازمان جهانی بی طرف و غیر انتفاعی است که در 112 کشور جهان نمایندگی دارد. ما توسط درخواست صنایع تشکیل شدیم و در کنار هم قرار گرفتیم تا یک سیستم و استاندارد مشترک برای شناسایی منحصر به فرد محصولات ایجاد کنیم. بخش‌های مختلفی از خرده فروشی، بازارها و مراکز بهداشتی درمانی نیز درخواست کرده‌اند که از استانداردهای GS1 استفاده کنند، زیرا آنها مزیت بارز یک سیستم جهانی خاص از شناسایی محصولات درک نموده اند..

با داشتن یک کد عضویت منحصر به فرد از نمایندگی GS1 ایران، شناسنامه محصول خود مدیریت کرده و می‌توانید محصول خود را در سطح بازار یا از طریق هر کانال دیگری به فروش برسانید. سازمان GS1 این وظیفه را برعهده دارد که محصول شما را به خوبی شناخته و یک کاتالوگ جامع بین‌المللی برای محصول ایجاد کند، این شناسنامه شما را قادر می‌سازد محصولات خود را در سطح بین‌المللی بفروشید. از این طریق از نام تجاری خود نیز محافظت می‌نمایید.

در حال حاضر، این مسئله به جز در موارد خاص ماننده یک موسیقی کوچک یا سازمان های خیریه امکان پذیر نیست. با این حال ، ما در حال بررسی سایر مدل‌های عضویت هستیم تا با نیازهای متغیر اعضای خود همگام شویم.

GTIN معمولاً از 13 رقم تشکیل شده است. 7 تا 9 رقم اول پیشوند جهانی شرکت شما (GCP) است که مجوز آن را از GS1 دریافت می‌کنید. طول پیشوند تعیین می‌کند که چند رقم دریافت می کنید، با GCP کوتاه تر، می‌توانید ارقام بیشتری را دریافت کنید. آخرین رقم GTIN همیشه یک رقم چک است که برای اطمینان از درستی کد به طور خودکار محاسبه می شود. بنابراین ، ارقام باقی مانده در وسط کد برای شناسایی منحصر به فرد محصولات استفاده می شود و اینها ساختار GTIN شما را تشکیل می دهند.

به یک محصول فقط باید یک GTIN اختصاص یابد، اگرچه ممکن است هنگام تغییر محصول یا برند تجاری، یک GTIN متفاوت اختصاص یابد.

GS1 ، مجوزهای GTIN را به صاحبان برند اختصاص می‌دهد و ما برای تأیید صحت استفاده صحیح از GTIN برای اطمینان از درستی سیستم با خرده فروشان و اماکن در بازار کار می‌کنیم.

GTIN‌ها فقط توسط GS1 مجوز دریافت می‌کنند و هرگز توسط سایر خرده‌فروشان فروخته نمی‌شوند. بنابراین مالکیت اعداد با GS1 باقی مانده و شماره های صادر شده به یک عضو نمی تواند به یک شرکت دیگر فروخته شود.

GTIN همیشه در زیر بارکد محصول نشان داده شده است. اگر وجود نداشته باشد، می‌توانید از جستجوی آنلاین برای یافتن نام محصول یا GTIN استفاده کنید. اگر GTIN آن محصول را یافتید، می‌توانید با استفاده از GEPIR بررسی کنید که آیا صحت دارد یا خیر.

باید یک تخلف را گزارش کرده و این مسئله را با آنها برطرف کنید زیرا دو محصول مختلف نباید از GTIN یکسان استفاده کنند. بازارها در حال پاکسازی فروشگاه خود از این‌گونه اتفاقات هستند زیرا در صورت دریافت محصول اشتباه، به اعتماد مشتری آسیب می‌رسانند. در هر صورت، با ما تماس بگیرید و ما می توانیم تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

ما یک رجیستری جهانی داریم که مالک GTIN محصول در آن‌ ثبت می‌شود. این رجیستری جهانی، “فهرست جهانی اطلاعات الکترونیکی” یا به اختصار GEPIR نامیده می‌شود. این پایگاه داده توسط بازارهای جهانی معتبر برای سنجش اعتبار GTIN محصول و اتصال محصولات به صاحبان برند استفاده می‌شود.