GS1 SmartSearch یعنی: دقیقا همان محصولی را به مشتری بدهید که دنبالش است!

سازمان جهانی GS1 پروژه‌ GS1 SmartSearch را با هدف دسترسی به اطلاعات شناسنامه‌ای اقلام از طریق جستجوی کد GTIN کالاها در محیط وب، طراحی و اجرا کرده است. بر اساس این طرح، با تایپ کردن کد GTIN کالا در موتورهای جستجوی اینترنتی یا اسکن کردن کدمیله‌ای (بارکد) آن، می‌توان به‌راحتی به کاتالوگ الکترونیکی کالا، اطلاعات شرکت تولیدکننده و همچنین وب‌سایت‌هایی که کالا را برای فروش عرضه می‌کنند دسترسی پیدا کرد. برای پیشبرد این پروژه، سازمان GS1 جهانی با سازمان مدیریت استانداردهای وب (W3C)، شرکت Google و سایر موتورهای جستجوی معتبر، تفاهم‌نامه‌هایی را امضا نموده و پروژه با همکاری خوب MOهای GS1، تولیدکنندگان و همچنین عرضه‌کنندگان اقلام در سراسر دنیا، با سرعت در حال اجراست.

بر این اساس، شرکت‌ها از کدهای GTIN برای شناسایی منحصر‌به‌فرد تک‌تک اقلام خود استفاده خواهند کرد. تبدیل این شناسه‌ها به نمادهای بارکد استاندارد GS1 و چاپ این نمادها بر روی اقلام نیز بخش دیگری از این قرارداد دوطرفه است. در نهایت، کاتالوگ الکترونیکی صحیح و معتبر کالا نیز با استفاده از استانداردهای طبقه‌بندی و کاتالوگینگ GS1 توسط شرکت‌های نامبرده ایجاد می‌شود و این کاتالوگ‌ها بر روی شبکه GDSN به اشتراک گذاشته خواهند شد.

در واقع در پروژه GS1 SmartSearch با کمک یک فرهنگ واژگان استاندارد و تخصصی تحت وب، اطلاعات ساختاری و هویتی محصولات خود را در صفحات وب، طوری به شناسه GTIN محصول متصل کنید که محصول شما در نرم‌افزارهای رایانه‌ای، موتورهای جستجو، اپلیکیشن‌های موبایل، سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء و … به درستی معرفی شود و اطلاعات دقیق‌تر، جزئی‌تر و کامل‌تر درباره محصول شما برای مشتری به نمایش درآید.