ردیابی و رهگیری کالا به چه معناست؟

 با افزایش جمعیت و به طبع آن افزایش دادوستد و بالا رفتن کانال­های ارتباطی در میان جوامع مختلف، موجب گردیده تا تجارت شکل جدیدی به خود بگیرد.

واژه ردیابی مستقل از کاربرد آن در مورد کالاها و اقلام تجاری به معنی قابلیت شناسایی موقعیت فعلی و گذشته یک موجودت در طول یک مسیر است.

در زمان قدیم به دلیل محدود بودن دادوستد و عملیات تجاری و اینکه معاملات منطقه­ای و در یک محدوده کوچک صورت می­گرفت، احساس نیاز چندانی برای صاحبان کسب­وکار به وجود نیامده بود تا محصولات خود را ردیابی کنند.

با پیشرفت جوامع و بالا رفتن سطح تقاضای مشتری و مطرح شدن مفاهیمی همچون زنجیره­ تامین به جای کسب ­وکارهای کوچک محلی و همچنین با ورود به عصر اطلاعات و پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساماندهی اقلام و گزارش­گیری از نحوه توزیع و انبار آن‌ها، مسئله ردیابی شکل جدیدی­تر به خود گرفت.

ردیابی محصولات هم به صاحبان کسب­ وکار و هم مصرف­ کننده این امکان را می­ دهد تا محصول مورد نظر خود را در هر نقطه از رنجیره ­تامین رصد و بررسی کنند.

ردیابی و رهگیری کالا در حمل‌ونقل

یک قلم کالا مسیر طولانی را در زنجیره ­تأمین طی می­کند که مهم‌ترین قسمت این ردیابی در بخش حمل‌ونقل و لجستیک است.

با ردیابی محصولات در بخش حمل­ ونقل می­توان بخش­ های زیادی را نظارت و کنترل کرد. ازجمله:

1- مدیریت کالاهایی که تاریخ‌مصرف محدودی دارند.

2- زمان‌بندی مناسب، جهت قرارگیری کالا در اختیار چندین مصرف­کننده.

3- کنترل و مدیریت زمان در حمل­ونقل اقلامی که قرار است در انبار قرار گیرند.

موضوعاتی که تا اینجا به آن‌ها پرداخته شد با رویکرد الزارم ­آور به حمل‌ونقل نگاه می­کرد. علاوه­ بر این موارد جنبه‌های انگیزشی استفاده از قابلیت ردیابی به­ عنوان راهکار و ابزاری در حل مسائل، چالش‌ها و مشکلات صاحبان کسب‌وکار بر اهمیت موضوع می‌افزاید.

استانداردهای GS1 در ردیابی

سازمان GS1 و موسسه بین ­المللی ISO تنها سازمان­ هایی هستند که در حوزه ردیابی وبارکد مدل­ هایی را ارائه داده­اند.

مدل ردیابی براساس استاندارد GS1

موسسه بین­المللی GS1 یک شناسه یکتا را روی محصول قرار می­دهد که می­تواند به شکل یک بارکد یا دیتا بار، دیتا ماتریس و یا RFID باشد. این شناسه حاوی اطلاعاتی مانند صاحب نام تجاری، واردکننده و اطلاعات محصول می­باشد.

هر شیء بسته به نوع کاربردی که دارد با یکی از کدهای GS1 برچسب­ گذاری می­شود.

در قسمت دوم به موضوعاتی چون انواع کدهای GS1 و کاربرد آن‌ها، روش­های ردیابی و منافع حاصل از استفاده از آن پرداخته می­شود.