ایرانکد

چرا ایرانکد به وجود آمد؟

به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 79 قانون تجارت الکترونیکی مصوب 1382، وزارت بازرگانی وقت موظف شد نسبت به ایجاد نظام ملی طبقه بندی کالا و خدمات شناسه کالا و خدمات  اقدام نماید. این نظام طبقه‌بندی شامل مواردی از جمله تامین و توسعه بستر اطلاعاتی جهت زنجیره تامین ملی کالا ، استانداردها، روش‌ها، ابزار و دستورالعمل های طبقه بندی و کدگذاری کالا هامی‌باشد.

ایرانکد چیست؟

تا کنون نام “ایرانکد” بسیار به گوشمان شنیده شده است. اما مفهوم ایرانکد چیست؟ تمام موجودیت‌ها نیاز به یک شناسنامه دارند، شناسه‌ای که خود را با آن معرفی کنند. انسان‌ها، مکان‌ها، حیوانات،گیاهان و هرچیزی که در این دنیا وجود دارد. یک کالا، محصولی است فیزیکی و قابل لمس که می‌توان آن را تولید، ذخیره و یا جابجا نمود. کالاها نیز مانند سایر موجودیت‌ها به یک شناسه کالا برای معرفی خود نیاز دارند. با اختصاص یک کد یا شناسه می‌توان در معاملات و خرید و فروش از اختصاص یک هویت (شناسنامه محصول) بهره برد.

ایران کد یا شناسه ملی کالا چه کاربردهایی دارد؟

در بخش‌هایی از صنعت که سیستم‌های مبادلاتی بین اعضای متفاوتی وجود دارد، در صورتی که تبادل اطلاعات بین اعضاء، استاندارد و مشترک نشده باشند، جریان اطلاعات بسیار دشوار، زمان‌بر، پر هزینه و در برخی اوقات غیر ممکن خواهد شد. برخی از کاربردها به شرح زیر است:

  • نظام طبقه بندی ملی کالا و خدمات:
  • کاتالوگ جامع اطلاعات محصول و تولیده کننده محصولات:
  • سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (سامانه ستاد)
  • سامانه ثبت معاملات نفتی ثامن
  • اخذ مجوز واردات و مجوز کارگاه‎های تولیدی

هدف از طراحی سیستم ایران کد یا نظام طبقه بندی ملی چیست؟

راه اندازی ایران کد یا بارکد ملی کالا به شفافیت در زنجیره تامین و خرید و فروش در بازار کمک کرده و امکان عرضه مستقیم کالا و تامین نیازها از منابع داخلی را به خوبی فراهم می‌کند. همچنین به شفاف سازی اقتصادی و حل مشکلاتی که در زمینه قاچاق کالا در کشور موجود است می‌انجامد.