انواع بارکد (نماد)

یک بعدی

خانواده نمادهای که بر روی اقلام مصرفی چاپ شده و در نقطه فروش کاربرد دارند و پرکاربردترین بارکدهای در جهان هستند که در توزیع عمومی و عملیات لجستیک و حمل و نقل نیز استفاده می شوند

دو بعدی

نمادهای دو بعدی برای ذخیره حجم زیادی از داده ها در فضای کوچک

دارای بار الکترونیکی

تگ‌های الکترونیکی محصول که با استانداردهای مختلف فرکانس رادیویی کار می‌کنند

انواع بارکد: بارکدها نمادی هستند که با استفاده از سیستم های لیزر یا دوربین مداربسته  می‌توانند به صورت الکترونیکی اسکن شوند. آن ها برای رمزگذاری اطلاعات مانند کد شناسایی محصول، شماره سریال و شماره دسته‌ استفاده می‌شوند. بارکدها نقش مهمی در زنجیره تأمین بازی می‌کنند و به ذی نفعان GS1 مانند خرده‌فروشان، تولید کنندگان ، ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل و بیمارستان‌ها این امکان را می‌دهد تا هنگام حرکت از طریق زنجیره تأمین ، محصولات را بطور خودکار شناسایی و ردیابی کنند.

GS1 چندین نوع بارکد را مدیریت می کند. هر کدام برای استفاده در موقعیت‌های متفاوت طراحی شده اند. انواع بارکد زیادی وجود دارد که برای ردیابی محصولات و شناسایی محصولات استفاده می‌شود. بارکدها می توانند یک بعدی یا دو بعدی باشند. تقریباً همه محصولاتی خریداری کرده اند که دارای یک یا چند بارکد هستند.

کد محصول جهانی یا GTIN ، بارکدی تک بعدی یا خطی است که بیشتر از سایر انواع بارکدها مشاهده می‌شود. نمادهای GTIN در صنعت خرده فروشی و در صنعت خدمات غذایی مورد نیاز است. هنگام خرید یک کالا در یک فروشگاه خرده فروشی، بارکد GTIN را مشاهده می کنید که در قسمت بیرونی محصول  یا بر روی یک برچسب بارکد چاپ شده است و روی یک محصول می‌چسبد.  ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

EAN-13

بر روی اقلام مصرفی و در نقطه فروش

EAN-8

بر روی اقلام مصرفی کوچک
اطلاعات بیشتر

data bar

بارکدهای با قابلیت ذخیره داده‌های بیشتر نسبت به نمـادهای که ممکـن است در نقطـه فروش استفاده شوند یا نشوند

GS1-128

مورد استفاده برای ذخیره داده‌هایی مانند تاریخ تولید، شماره بچ، شماره سریال و ...

ITF-14

مورد استفاده بر روی سطوح ناصاف مانند کارتن یا چوب

Data Matrix

مورد استفاده در بخش بهداشت و درمان برای شناسایی داروها و ابزارآلات پزشکی کوچک

QR

مورد استفاده در ذخیره صفحات اطلاعاتی مانند آدرس‌های اینترنتی و...

EPC HF GEN2

مورد استفاده در فرکانس بالا

EPC UHF GEN2

مورد استفاده در فرکانس بالا